Кращі роботодавці та особливості найму працівників фінансового ринку

Рейтинг ТОП-20 роботодавців у фінансовій сфері1.  Укргазбанк

2. ПУМБ3. Ощадбанк4. Райффайзен Банк Аваль5. ТАСКОМБАНК6. БАНК СІЧ7. OTP Bank8. Альфа-Банк9. КРЕДИТВЕСТ БАНК10. ING Bank Ukraine
11. МЕГАБАНК 12. Банк Глобус
13. Альпари Банк 14. Первый Инвестиционный Банк
15. Индустриалбанк
16. ПРАВЕКС БАНК 17. Банк Портал
18. Айбокс Банк

* за даними finstaff.com.ua

Ринок праці в умовах бурхливої пандемії демонструє спробу компаній налагодити командну роботу не дивлячись на економічний шторм. З одного боку, коронакриза однозначно вплинула на їх підхід до формування штату співробітників. Завдяки виходу на дистанційку багато хто скоротив витрати на офіси, а також на персонал - частина функцій виконують аутсорсери, частина перекладають з двох-трьох фахівців на одного (багатозадачність все ще в ціні). 

З іншого боку, потреба бізнесу в кваліфікованих фахівцях нікуди не поділася. Завдяки цьому зарплати в 2021 році залишилися на рівні 2020-го, а в деяких напрямках навіть зросли на 10-15%. Індексація, яку проводять фінансові та кредитні компанії, не пов'язана з ростом зарплатного апетиту здобувачів, це наслідок давньої проблеми ринку праці, де часто фахівці з високим рівнем кваліфікації або виїхали з країни, або добре працевлаштовані і в новій роботі не зацікавлені. Тому на ринку білих комірців, незважаючи на кризу, у багатьох випадках саме здобувачі перебирають роботодавцями, а не інакше.

Фінансовий сектор хоч і не відчув у 2020-20021 роках особливих наслідків коронакрізіси, банки і фінансові компанії змінили підхід до підбору персоналу та умови для співробітників. Перш за все це сталося в великих банках, які активно скорочують свої мережі.

Втім, скорочені у зв'язку з цим співробітники все одно затребувані - в країні активно розвивається споживче кредитування, заєм під заставу і фінансові компанії шукають менеджерів для видачі дорогих беззаставних, або ломбардних позик. Самим банкам часто потрібні співробітники підрозділів фінмоніторингу, айтішники, менеджери по роботі з юрособами.

Специфіка фінансового сектора така, що затребуваність тих чи інших фахівців сильно залежить від ринкової кон'юнктури і зовнішніх чинників, будь то політичні чи економічні. 

Вони змушують окремі компанії скорочувати або переформатувати свої фінансові відділи, що зумовлює появу на ринку праці все більшого числа претендентів фінансових спеціальностей. Гарна новина полягає в тому, що кількість вакансій також зростає, нехай і не сильно випереджаючими темпами. За даними HeadHunter, за рік вона збільшилася на 12%, в той час як кількість резюме збільшилася на 11%.


Традиційно попит на фахівців в цій області високий в страхових компаніях, універсальних та інвестиційних банках, але відчувається і затребуваність в інших напрямках. Так, у ломбардних мереж підвищилася потреба в грамотному управлінні, плануванні і контролі ризиків всередині власних підрозділів, а не за допомогою послуг зовнішніх фінансових консультантів.

Однак конкуренція на ринку праці залишається високою: на одну вакансію в сфері «Бухгалтерія, управлінський облік, фінанси підприємства», за останніми даними, припадає 6,6 резюме. 

Що стосується портрета претендента, то 89% мають вищу освіту. Також велика частина кандидатів має досвід роботи від трьох років і вище, при цьому найбільше в цьому сегменті фахівців із середнім досвідом від трьох до шести років і більше 15 років. Останнє побічно свідчить про труднощі, з якими при пошуку нової роботи стикаються кандидати у віці 45+, і тому вони намагаються відкласти зміну роботодавця на максимально можливий термін.

Що стосується досвіду роботи, то 91% роботодавців розглядають претендентів з досвідом не менше трьох років. Більше третини (36%) при цьому хотіли б бачити на посаді фінансового директора фахівця, який пропрацював у фінансовій сфері більше шести років.

Очолює топ в резюме претендентів навички бюджетування - його вказують більше третини здобувачів (35%). Крім цього, кандидати вміють працювати з управлінської звітністю, проводити фінансовий аналіз, володіють програмою «1С: Підприємство 8», мають навички фінансового планування і формування бюджету. І це саме ті компетенції, які хочуть бачити роботодавці: у вакансіях на цю позицію вказані такі вимоги, як навички організації процесу бюджетного планування, проведення фінансово-економічного аналізу діяльності компанії, підготовки звітності. 

Ще один тренд на ринку праці вже безпосередньо пов'язаний з фінансовими компаніями, що кредитують громадян.

Невиконані зобов'язання працівників, наприклад, прострочені кредити і аліменти, не обов'язково шкодять компанії економічно, але підвищують навантаження на співробітників і псують імідж співробітників-боржників, та сприяють збільшенню операційних завдань.

Наявність виконавчого листа не може нашкодити компанії-роботодавцю економічно, але додасть операційних завдань, не пов'язаних з функціонуванням бізнесу

- Працівникам доводиться спілкуватися з приставами, оплачувати борги і писати щоквартальні звіти.

Крім того,  є ризики зливу конфіденційної інформації

Деякі співробітники дуже бояться розголосу боргів, і пропозиція про погашення боргу в обмін на «невелику послугу» може виявитися рятівною соломинкою
Самі по собі борги співробітника не є небезпечними для роботодавця, тому що таким співробітникам важливо працювати і отримувати стабільний дохід. Дехто застерігає від найму співробітників з простроченими боргами або проходять через процедуру банкрутства на керівні посади або позиції, пов'язані з фінансовими операціями.